Blog > Komentarze do wpisu

Falsyfikaty Beksińskiego na allegro

Każdy może sobie kupić "orginalny" rysunek mistrza. A allegro nie reaguje.

Dziś, tj. 7 października 2010 roku zauważyłem na allegro dwa rysunki sprzedawane jako dzieła Zdzisława Beksińskiego. Mimo dwukrotnego zgłoszenia ewidentnych falsyfikatów do administracji portalu, aukcje te nie zostały usunięte. Oczywiście normalnie nigdy niczego nie zgłaszam i używałem tej opcji po raz pierwszy. Chciałem jednak sprawdzić jak działa w takich sprawach największy portal aukcyjny w Polsce. Okazało się, że nie działa wcale.

falsyfikat beksińskiego allegro

beksiński fałszywa sygnatura

fałszywy beksiński na aukcji

Tę akcję zobaczyłem na minutę przed jej zakończeniem. Nie zdążyłem więc jej zgłosić do allegro. Praca "mistrza" poszła za 202,50 zł. Należy się zastanowić czy ktoś posiadając oryginalny rysunek Beksińskiego sprzedawałby go na takim portalu jak allegro? Jeśli po zastanowieniu nadal kiwacie głową na tak, to polecam w ten pusty łeb po prostu się puknąć. Sprzedającą była osoba o pseudonimie a???????, pochodząca z Proszowic. Na swoich pozostałych aukcjach ma również inne kwiatki mniej znanych polskich artystów. Pośród tych kwiatków znajduje się np. rysunek Franciszka Starowieyskiego, który już na pierwszy rzut oka wygląda jak kiepskie, nawiedzone dzieło ucznia liceum sztuk plastycznych.

Wśród przedmiotów wystawianych przez tę osobę znajdziemy jednak więcej prac mistrza z Sanoka. Oto kilka zdjęć architektury i rzeźb rzekomo wykonanych przez Beksińskiego i sygnowanych na odwrocie. Wszystkie w cenie zaczynającej się od 9.99 zł.

fotografie beksińskiego falsyfikaty

beksiński falsyfikat

fotografia beksińskiego

sygnatura beksiński falsyfikat

Tu mamy odwrocie jednego z tych zdjęć. Beksiński chyba jednak takimi kulfonami się nie podpisywał. Podpis wygląda także bardziej świeżo niż cyfry w lewym, górnym rogu.

Gdzieś w tych opisach aukcji brakuje przecinka i można pomyśleć, że Beksiński sfotografował tu własną płaskorzeźbę. Aukcje tych zdjęć będą trwać do 13 października, więc jeśli ktoś się skusi to niech dokupi przy okazji młotek, jak największy.

Kolejna aukcja falsyfikatu, którą zdążyłem jeszcze przed jej zakończeniem zgłosić administracji allegro, i to nawet dwukrotnie, także doszła do skutku, a szczęśliwy nabywca zapłaci 102,50 zł za takie coś:

beksiński rysunek falsyfikat

rysunek sfałszowany beksiński

Ktoś nie wysilił się, ani przy naśladownictwie stylu, ani nawet przy podrabianiu sygnatury. Mniejsza z tym, że Beksiński nigdy nie zdobyłby się na tak kiczowatą dosłowność tematu. Tę aukcję wystawiła osoba o pseudonimie s?????H z Krakowa. Na moje pytanie: "Niezły" falsyfikat. Pan czy pani się policji nie boi? s??????H odpowiedział: Bzdura.

Ja wiem, że ludzie patrząc na to, co robi każdy nasz kolejny rząd dochodzą do wniosku, że skoro wszyscy kradną i oszukują to oni też mogą. Szkoda, że takich ludzi jest coraz więcej. Szkoda też, że wielki monopolista allegro nie reaguje na zgłoszenia, gdyż każda usunięta aukcja to dla nich jedna prowizja mniej. Szkoda mi jednak przede wszystkim tych ludzi, którzy wykładają pieniądze na gówno licząc, że na gównianym portalu kupią tanio oryginalne dzieło sztuki i zrobią interes życia.

Pseudonimów wymienionych użytkowników allegro nie publikuję.

czwartek, 07 października 2010, zbex

Polecane wpisy

Komentarze
2011/12/15 23:34:30
A nie wpadł kolega na to że Beksiński niejeden po ziemi chodzi?
Nawet część praz powyżej przedstawionych jest Zdzisława, a część Zbigniewa :)
-
zbex
2012/06/10 10:21:12
Autorka aukcji podaje datę urodzenia artysty. Ciekawe ilu było czy jest Beksińskich urodzonych w 1929 roku i zajmujących się sztuką?